• sob.. lut 24th, 2024

Gdzie warto pojechać na weekend na Dolnym Śląsku?

ByRedaktor

maj 19, 2021

Kilkudniowe wypady w różne regiony Polski to nadal bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Wówczas w ciągu kilku dni zwiedzić można o wiele więcej niż podczas tygodniowego pobytu w jednej i tej samej miejscowości. Gdzie zatem wybrać się na weekend na Dolnym Śląsku? Sprawdź jakie propozycje dla Ciebie przygotowaliśmy.

Gratka dla poszukiwaczy złota i nie tylko

Jeśli do tej pory myślałeś, że wulkany są tylko na egzotycznych wyspach to jesteś w błędzie. Na Dolnym Śląsku, w okolicy Gór Kaczewskich, rozciąga się Kraina Wygasłych Wulkanów. Okolica jest bogata w różnego rodzaju minerały, takie jak agat, bazalt, a nawet złoto.

Wspomniana Kraina Wygasłych Wulkanów to bardzo malowniczy teren, a zarazem najbardziej zróżnicowany pod względem geologicznym oraz tektonicznym. Obszar ten obejmuje na szczęście wygasłe już wulkany, które swoją formą i wieloma pozostałościami, nie odstają od starszych kuzynów, między innymi Etny. Góry Kaczewskie choć liczą ponad 500 milionów lat, nieustannie zachwycają, a najstarsze ślady świadczące o działalności wulkanicznej mają ponad 250 milionów lat. W tym czasie z potężnych gór i wulkanów ukształtowały się wzniesienia o różnym przewyższeniu.

Będąc w tej okolicy nie sposób nie zahaczyć o kolejną, niemalże baśniową atrakcję. Mowa o czterech stawach, które znajdują się w miejscowości Wieściszowice. Akweny o barwach: żółtej, purpurowej, zielonej i błękitnej powstały w pokopalnianych wyrobiskach, a ich zabarwienie związane jest z występowaniem różnego rodzaju związków chemicznych, które niegdyś wydobywano na tym terenie. Potrzebujesz gotówki na wyjazd? Pożyczka online to idealne rozwiązanie dla Ciebie!

Jak Dolny Śląsk, to musi być kopalnia

Czy może być coś bardziej ekscytującego od zwiedzania tajnej kopalni? I to nie byle jakiej. Kopalnia uranu w Sztolniach Kowary z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielu turystów. Godzina podziemnej wycieczki i dreszczyk emocji to największe atuty, które przyciągają gości z całej Polski. Kopalnia Liczyrzepa to jedyna taka podziemna trasa turystyczno-edukacyjna w Polsce, której historia jest związana z wydobyciem U-238.

Podczas wycieczki dowiesz się ciekawostek dotyczących historii górnictwa kowarskiego, które przez ponad 800 lat związane było z wydobywaniem minerałów i kruszców, takich jak żelazo, srebro czy rudy uranu. Wycieczka jest całkowicie bezpieczna, bowiem w podróż zabiorą Cię doświadczeni przewodnicy podziemnego świata, a trasa jest bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego. Kopalnia jest systematycznie monitorowana przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Pożyczka online to rozwiązanie idealne, jeśli chcesz wyjechać, a nie masz na to gotówki.