Przeprowadzka z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla większości rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem zmiana miejsca zamieszkania wiąże się w tym przypadku nie tylko ze spakowaniem i przewiezieniem dobytku, ale również i z koniecznością zmiany przedszkola lub szkoły i nawiązania nowych kontaktów. Wszystko to może generować stres u najmłodszych członków rodziny. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka sposób, by przygotować je do całego przedsięwzięcia, minimalizując lęk i negatywne emocje. Jak to zrobić? Poznaj 7 sposobów, dzięki którym znacząco ułatwisz dzieciom przejście tego trudnego etapu.
1. Szczera rozmowa
Szczera rozmowa z dzieckiem to podstawa, jeśli chodzi o przygotowanie go do przeprowadzki. W jej trakcie niezwykle istotne będzie wytłumaczenie przyczyn takiej decyzji oraz wskazanie korzyści, które będą wynikały z nadchodzących zmian. Rozmawiając z dzieckiem, powiedz mu więc o nowych przyjaźniach i ciekawych miejscach do odkrycia. Możecie również wspólnie prześledzić ranking firm przeprowadzkowych ze strony www.top10przeprowadzki.pl, co będzie stanowić doskonalą podstawę do dyskusji o przebiegu całego wydarzenia. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało związanego z nim stresu. W tym kontekście warto podkreślić również rolę profesjonalnego wsparcia w przeprowadzce, które pozwoli ograniczyć chaos i dezorganizację, rzutując tym samym nie tylko na samopoczucie dorosłych, ale również i poczucie bezpieczeństwa najmłodszych członków rodziny.
2. Pozytywne nastawienie
Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o sprawną przeprowadzkę z dzieckiem. Nawet jeśli rodzice odczuwają stres, związany z czekającym ich zadaniem, dziecko nie może być obarczane tego rodzaju emocjami. Rozmowy o ewentualnych trudnościach i obawach, warto zastąpić interesującymi informacjami, związanymi z czekającym Was wyzwaniem. Zanim przystąpisz do takiej pogawędki, poznaj ciekawostki na temat przeprowadzek, których cennym źródłem może być proponowana strona internetowa. Nie zapomnij również podkreślić innych korzyści, płynących z nadchodzących zmian. Może to być np. bliskość placów zabaw, parku czy basenu. Nowe miejsce zamieszkania to także szansa na ciekawe zajęcia pozalekcyjne i rozwój nowych pasji, o czym nie zapomnij poinformować swojej pociechy w trakcie rozmowy.
3. Pożegnanie z dotychczasowym miejscem zamieszkania
Zanim przeprowadzka rozpocznie się na dobre, warto zadbać także o symboliczne pożegnanie dziecka z dotychczasowym miejscem zamieszkania. Może ono przybierać różne formy. To m.in.:
- spotkanie w gronie znajomych i ustalenie formy dalszych kontaktów,
- uroczysty obiad z pamiątkowymi zdjęciami,
- rodzinny spacer, w trakcie którego odwiedzicie ulubione miejsca,
- wieczór wspomnień, połączony z oglądaniem zdjęć i filmów.
Takie działania nie wymagają sporego zaangażowania, a pozwalają zamknąć dotychczasowy rozdział i otworzyć się na kolejne doświadczenia w nowym miejscu zamieszkania.
4. Zaangażowanie w pakowanie
Macie już za sobą symboliczne pożegnanie, pora więc przystąpić do pakowania dobytku. Największym błędem, który możesz popełnić na tym etapie, będzie wykluczenie dziecka z całego procesu. Musisz wiedzieć bowiem, że zaangażowanie najmłodszych członków rodziny w pakowanie, pozwala im utrzymać poczucie kontroli nad posiadanymi rzeczami, zwłaszcza tymi, które obdarzane są największym sentymentem. Takie pakowanie może przybierać również formę zabawy lub konkursu na najładniej ozdobiony karton. Dzięki temu dziecko będzie mogło przeżywać zmianę miejsca zamieszkania razem z rodzicami, nie czując się przy tym wykluczone z całego procesu.
5. Wspólne urządzanie nowego pokoju
Dziecko warto zaangażować nie tylko w pakowanie, ale również i w rozpakowywanie dobytku. To z kolei łączy się bezpośrednio z aranżacją wnętrza nowego pokoju, w którą należy włączyć je w jak największym stopniu. Takie działania mogą sprowadzać się do wspólnego wyboru:
- dekoracji,
- koloru ścian i mebli,
- ustawienia poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza.
Dziecko, mające realny wpływ na to, jak wygląda jego nowy pokój, wprowadzi się do niego znacznie chętniej. Wspólne rozpakowywanie i układanie przywiezionych rzeczy może być również formą doskonałej zabawy, pozwalającej obniżyć napięcie, związane z całym przedsięwzięciem.
6. Utrzymanie rutyny
Zmiana miejsca zamieszkania bardzo często dezorganizuje życie całej rodziny, co szczególnie odbija się na jej najmłodszych członkach. To właśnie dlatego warto zadbać o utrzymanie rutyny również w nowym miejscu zamieszkania. Nie rezygnuj więc ze wspólnych posiłków, wieczornego czytania czy południowego spaceru, jeśli do tej pory były one ważną częścią Waszej codzienności. To zbuduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle istotne w obliczu zachodzących zmian.
7. Celebracja zmian
Utrzymanie rutyny to bardzo istotna kwestia, znacznie ułatwiająca najmłodszym członkom rodziny zmianę adresu. Nie oznacza to jednak, że musicie zamykać się na celebrację tego, co nowe. Wprost przeciwnie! Niech przeprowadzka stanie się formą uroczystości, w której weźmie udział cała rodzina. Ulubiona muzyka, ciasto, upieczone wspólnie na tą okazję czy też spacer w celu poznania najbliższej okolicy to doskonała forma oswojenia ze zmianami i pozytywnego nastawienia do kolejnych wyzwań, czekających już w nowym miejscu zamieszkania.