• sob.. cze 15th, 2024

Proste ćwiczenia z arteterapii dla dorosłych – zrób to sam!

ByRedaktor

lis 13, 2023

Arteterapia niesie ze sobą wiele możliwości, z których czerpać mogą nie tylko dzieci i młodzież, ale również i osoby dorosłe. Nic dziwnego, że w ostatnich latach zainteresowanie tą formą aktywności wzrasta w niezwykle szybkim tempie. Warto więc poznać istotę terapii sztuką i dowiedzieć się, w jaki sposób wprowadzić ją do swojej codzienności. Jeśli chcesz odkryć potencjał, ukryty w prostych, a zarazem niezwykle skutecznych ćwiczeniach, mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji.

Dlaczego warto skorzystać z arteterapii?

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę, może przybierać różne formy. Wbrew pozorom, to nie tylko ekspresja plastyczna, ale również biblioterapia czy choreoterapia, wykorzystująca ruch i taniec do uwolnienia emocji. I to właśnie owa ekspresja uczuć stanowi istotę wszelkich działań. Nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko same zajęcia, ale również szkolenia dla terapeutów, psychologów czy pedagogów.

Ciekawą ofertę prześledzić można na stronie https://sensarte.pl/, zwracając szczególną uwagę na Akademię Arteterapii, czyli roczny program szkoleniowy, przygotowujący do wykorzystania w pracy z dziećmi i dorosłymi terapii, opartej na szeroko pojętej sztuce. Takie zajęcia rozwijają kreatywność i pozwalają zrelaksować się bez udziału nowoczesnych technologii, co stanowi niezwykle cenną umiejętność we współczesnej rzeczywistości.

Czy rysowanie i kolorowanie może być formą terapii?

Rysowanie i kolorowanie nie jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Wprost przeciwnie, to doskonała forma ekspresji myśli i uczuć również i w przypadku osób dorosłych. Doskonałym ćwiczeniem będzie więc próba narysowania czegoś na pustej kartce, uwalniającej wyobraźnię i budzącej uśpioną kreatywność. To również doskonały sposób na przelanie na papier ukrytych głęboko emocji, co może stanowić podstawę do dalszej pracy z terapeutą.

Jednak, jak przeczytasz w artykule, umieszczonym na stronie https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/, arteterapia pełni nie tylko funkcję oczyszczającą i poznawczą, mającą na celu uwolnienie emocji, ale również i relaksacyjną. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kolorowanie. Nie dziwi więc rosnąca popularność kolorowanek dla dorosłych, które pozwalają na chwilę oderwać się od rzeczywistości i problemów z nią związanych.

Kreatywne zajęcia, czyli jak wyrazić siebie na papierze?

Ekspresja plastyczna nie musi odbywać się w zaciszu własnego domu. Wprost przeciwnie! Warto opuścić go, by odkryć piękno przyrody, która z pewnością dostarczy sporo kreatywnych pomysłów, stając się jednocześnie cennym źródłem wielu inspiracji. Taki amatorski plener malarski to doskonały pomysł dla osób, poszukujących kontaktu z naturą, a zarazem uspokojenia i wyciszenia emocji. Być może w tym właśnie otoczeniu zdecydujesz się również na inną formę ekspresji, wyrażając swoje uczucia w najprostszej chociażby poezji. Co ważne, przelanie myśli na papier, obojętnie w jakiej formie, uwolni umysł i serce, dając nieco wytchnienia w przepełnionej natłokiem problemów codzienności.

Na czym jeszcze warto rysować?

Jeśli myślisz, że tylko kartka papieru może służyć ekspresji ukrytych myśli czy emocji, jesteś w dużym błędzie. Doskonale sprawdzi się tutaj chociażby piasek, który jest nie tylko formą przyjemnego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, ale również może przyjąć cały wachlarz naszych uczuć. Pisanie, rysowanie i robienie śladów to element fantastycznej zabawy, która nie wymaga specjalnych umiejętności, a która przynieść może szereg wymiernych korzyści, jak miłe wspomnienia z dzieciństwa, wyzwolenie kreatywności i pobudzenie wyobraźni.