• sob.. lut 24th, 2024

W jaki sposób uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie?

ByRedaktor

gru 14, 2021

W przypadku kiedy chcemy prowadzić firmę transportową potrzebny będzie nam certyfikat kompetencji zawodowych, który jest dokumentem stwierdzającym iż posiadamy odpowiednie umiejętności oraz wiedzę aby prowadzić firmę transportową na terenie polski oraz unii europejskiej.

W celu przystąpienia do egzaminu należy złożyć odpowiednie dokumenty, wniosek, opłacić egzamin oraz wydanie certyfikatu w kwocie 800 zł. Z części egzaminów mogą być zwolnione osoby które posiadają dyplom ukończenia studiów na kierunkach związanych z transportem gdzie realizowany był odpowiedni program.

W jaki sposób uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie?

Jakie zagadnienia może obejmować tekst podczas egzaminu?

Aby przygotować się do egzaminu należy zapoznać się z zasadami prowadzenia działalności w branży spedycyjnej, będzie to wiedza z zakresu podpisywania umów, kupna, sprzedaży, zatrudniania pracowników. Dodatkowo możemy w czasie egzaminu możemy spotkać się z pytaniami o zasady najmu, odpowiedzialności prawnej właściciela firmy. Będą to pytania z zakresu prawa spółek, duży nacisk kładziony jest także na czas pracy kierowców, możemy otrzymać pytanie o maksymalny czas pracy w ciągu doby czy też tygodnia. Na teście znajdą się także pytania dotyczące aspektów ekonomicznych, podatków, dodatkowo musimy wykazać się wiedzą dotyczącą zasad przewozów różnego rodzaju towarów, także niebezpiecznych.

Egzamin podzielony jest na dwa etapy w pierwszej części w ciągu 120 minut będziemy musieli rozwiązać 64 pytania testowe, w tym przypadku mamy 4 odpowiedzi, należy poprawnie odpowiedzieć na 50% aby zaliczyć całość egzaminu, przy czym dodatkowo należy także wykonać dwa zadania praktyczne. Polegają na przeprowadzeniu symulacji pewnej sytuacji która może wystąpić w przedsiębiorstwie, może ona dotyczyć wyliczeń różnego rodzaju kosztów, czasu realizacji zlecenia czy też przygotowania harmonogramu przejazdu. W tym przypadku należy uwzględnić czas pracy kierowcy, odległości, dozwoloną prędkość oraz wiele innych zmiennych.

 

Zabezpieczenie licencji

Po zdaniu egzaminu na certyfikat może zostać wydana nam https://dlatransportu.com/zabezpieczenie-finansowe-do-licencji/ jest obecnie częstą praktyką, jeżeli przykładowo nie możemy czekać na szkolenie i zdanie egzaminu przez pracownika, natomiast osoba która posiadała certyfikat zmieniła pracę.