• czw.. wrz 19th, 2024

Problemy w związku — kiedy rozważyć terapię indywidualną, a kiedy dla par?

ByRedaktor

wrz 17, 2024

Pomoc terapeuty może być nam potrzebna w wielu różnych sytuacjach. Niektóre spośród nich dotyczą nie tylko nas, lecz również osoby, z którą tworzymy związek. Rozwiązaniem może być w takiej sytuacji terapia par. Kiedy warto ją rozważyć? A kiedy lepszym wyborem będzie terapia indywidualna?

Terapia indywidualna — co oznacza to pojęcie?

Zacznijmy od zdefiniowania podstawowych pojęć. Czym jest więc terapia indywidualna? Jak łatwo można się domyślić — procesem, w którym uczestniczy (oprócz terapeuty) jedna osoba. Jak czytamy w zakładce terapia indywidualna w Łodzi, będącej częścią strony, należącej do znanej psychoterapeutki, rolą prowadzącego takie spotkania specjalisty jest pomoc w analizie subiektywnych emocji, odczuwanych przez pacjenta. Celem tych działań jest m.in. doprowadzenie do zmian w zachowaniu, poprawiających jakość życia.

Jaki cel ma terapia par?

Wspomniana wyżej strona zawiera również sekcję terapia dla par w Łodzi, omawiającej szczegółowo związane z tym procesem zagadnienia — zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi tam informacjami. Tu wspomnimy jedynie, że udział w sesjach tego typu ma pomóc osobom, które napotykają trudności w swoich relacjach. Cel ten osiągany jest m.in. poprzez przerwanie błędnego koła konfliktów. Terapeuta jest przy tym całkowicie bezstronny. Jego neutralność warto podkreślić, wiele osób, decydujących się na psychoterapię, widzi bowiem problem jedynie w zachowaniu partnera, nie dostrzegając przy tym własnych błędów. Oczywiście bywają również sytuacje odwrotne, w których jedna z osób obwinia o wszystko siebie, idealizując drugą stronę związku. Obie te skrajności mogą być źródłem problemów.

Jak wygląda w praktyce terapia?

Terapia — zarówno indywidualna, jak i par — polega przede wszystkim na rozmowie. Jej celem jest:

  • uzyskanie rozeznania co do istoty problemów i ich źródeł;
  • lepsze zrozumienie zachowań i emocji (własnych, a w przypadku terapii par — również tych, które występują u partnera).

Terapia par uczy również komunikacji i pozwala na wykształcenie wzorców postępowania, dzięki którym możliwe jest osiąganie zdrowych, satysfakcjonujących obie strony kompromisów.

Jakie problemy można rozwiązać dzięki terapii par?

Głównym celem terapii par jest poprawa jakości związku. Służyć temu ma przede wszystkim usunięcie przeszkód w komunikacji. Najczęstszymi problemami na tym polu, z jakimi spotykają się terapeuci, są:

  • Problemy z asertywnością jednej z osób. Ich skutkiem może być m.in. ukrywanie i zaniedbywanie własnych potrzeb.
  • Brak umiejętności słuchania. Towarzyszy temu często chęć narzucenia swojego zdania drugiej osobie.

Niekiedy źródłem konfliktów są również różne wizje związku. W tym wypadku rolą terapeuty jest pomoc partnerom we wzajemnym zrozumieniu się i wypracowaniu kompromisu.

Terapia par czy terapia indywidualna — co wybrać?

Ważną kwestią jest również wybór pomiędzy terapią par a terapią indywidualną. Decyzja o podjęciu działań w ramach jednej z nich powinna być uzależniona od naszych faktycznych potrzeb. W praktyce należy brać pod uwagę przede wszystkim charakter problemów, z jakimi chcemy się uporać. 

Jeżeli dotyczą one jedynie nas, lepszym wyborem będzie terapia indywidualna, jeżeli natomiast trapiące nas bolączki dotyczą przede wszystkim związku — powinniśmy rozważyć terapię par. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których proces terapeutyczny, rozpoczęty przez jedną osobę, kontynuowany jest — za namową prowadzącego spotkania specjalisty — jako terapia par. Możliwy jest również równoległy udział zarówno w sesjach indywidualnych, jak i skierowanych do pary. Pozwala to sprawniej rozwiązywać różne problemy.