Wszelkiego rodzaju deformacje uszu, które z pozoru wydają się być jedynie defektem natury kosmetycznej, mogą stanowić poważny problem wpływający na poczucie własnej wartości oraz niechęć do uczestniczenia w życiu społecznym. Na szczęście postęp medycyny i chirurgii plastycznej pozwala na szybkie i trwałe zniwelowanie tego problemu, dzięki zabiegowi korekty uszu. Dowiedz się, na czym dokładnie polega tego typu procedura i komu zaleca się jej wykonanie.
Korekta uszu – wskazania do zabiegu
Zabieg korekty uszu to zabieg, który ma za zadanie poprawić wygląd małżowiny usznej pacjenta, co pozytywnie wpływa na jego samoocenę oraz podejście do kontaktów z innymi ludźmi. Osoba borykająca się z deformacją uszu może bowiem odczuwać silną niechęć do wychodzenia z domu oraz obawiać się złośliwych komentarzy ze strony społeczeństwa. Na szczęście korekta uszu to stosunkowo szybki, a przede wszystkim trwały zabieg, który pozwoli pacjentowi uwolnić się od kompleksów i wstydu.
Należy pamiętać, że małżowina uszna kształtuje się do około 6 roku życia, dlatego korekta odstających uszu nie jest wykonywana u dzieci młodszych ani u noworodków. Dopiero po ukończeniu przez pacjenta rzeczonego wieku, chrząstka jest już w pełni ukształtowana i może być modelowana w sposób bezpieczny i trwały. Warto również wspomnieć, że im młodszy będzie pacjent, tym krótszy czas rekonwalescencji pozabiegowej oraz mniej skomplikowana procedura chirurgiczna.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Warunkiem, który należy spełnić, aby zakwalifikować się do zabiegu, jest dobry stan zdrowia pacjenta. W celu potwierdzenia tego stanu rzeczy, lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi, a także przeprowadza z nim rozmowę, mającą wykluczyć wystąpienie jakichkolwiek przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.
Wśród czynników wykluczających możliwość przeprowadzenia korekty uszu można wymienić nieuregulowane nadciśnienie, stany zapalne umiejscowione w operowanej okolicy, a także zaburzenia krzepliwości krwi.
Przebieg zabiegu korekty uszu oraz możliwe powikłania
Plastyczna korekta uszu jest zabiegiem trwającym od 1,5 do 2 godzin i wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Celem zabiegu jest odpowiednie wymodelowanie chrząstki ucha oraz jej położenia względem głowy, tak by nadać jej pożądany kształt i nachylenie. Sam zabieg wiąże się z wykonaniem jedynie niewielkiego nacięcia z tyłu ucha, co sprawia, że jest mało inwazyjny i nie niesie ze sobą możliwości wystąpienia większych powikłań. Z tego powodu korekta uszu na równi z usuwaniem worków pod oczami się staje się jednym z najpopularniejszych zabiegów w naszym kraju. Więcej o korekcie powiek można znaleźć na stronie https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/worki-pod-oczami-zabieg – znajduje się tam opis zabiegu, wraz ze wskazaniami i zaleceniami pozabiegowymi.
Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, korekta uszu jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednak tak jak każda ingerencja w nasze ciało wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych powikłań. Wśród nich można wymienić głównie infekcje i miejscowe krwawienie oraz odkształcenie mogące prowadzić do powrotu wcześniejszego wyglądu małżowiny. Jednakże warto podkreślić, że jest to niezwykle rzadka sytuacja wynikająca głównie z nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych.
Rekonwalescencja pozabiegowa
Z uwagi na zastosowanie znieczulenia miejscowego pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia, w którym odbywa się zabieg. Rekonwalescencja w tym przypadku jest krótka, a standardowe dolegliwości bólowe powinny zniknąć po około 2-3 dniach od zabiegu. Nie należy zapominać, że w okolicy operowanej może pojawić się również niewielkie zaczerwienienie, opuchlizna oraz zaburzenie czucia, które powinny ustąpić w kilka dnia po zabiegu. Szwy zakładane w miejscu cięcia zdejmowane są po około 7-10 dniach a przez kolejne tygodnie zaleca się dodatkową ochronę uszu, głównie przed zmianami temperatury, urazami mechanicznymi czy przemarznięciem.
Cena korekty uszu
Korekta uszu jest zabiegiem, którego cena waha się w zależności od miejsca jego wykonywania, jednak zazwyczaj zamyka się w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych. Nie jest to wygórowany koszt, jak na ogromną poprawę wyglądu i zwiększenie samooceny pacjenta, a także pozbycie się męczących kompleksów. Nic zatem dziwnego, że zabieg ten, na równi z plastyką powiek jest jednym z częściej powtarzanych procedur chirurgicznych.