• sob.. kwi 13th, 2024

Jak się zmotywować i zacząć chodzić na siłownię?

ByRedaktor

sty 29, 2024

Co do zbawiennych skutków aktywności fizycznej nikt nie ma już chyba obecnie wątpliwości: ruch pozwala na spalenie zbędnych kalorii, uniknięcie wielu chorób cywilizacyjnych oraz – co ciekawe – na poprawę samopoczucia. Niestety, sama wiedza na ten temat nie zawsze wystarcza, by rozpocząć ćwiczenia na siłowni. Jak więc znaleźć w sobie motywację do podjęcia tego kroku? I w jaki sposób ją utrzymać?

Trening samodzielny czy z trenerem personalnym – co wybrać?

Jednym z najprostszych sposobów na wykrzesanie z siebie zapału do wizyt na siłowni jest skorzystanie z usług instruktora – jak czytamy na stronie, którą prowadzi Trener personalny Kraków – Michał Zając, specjalista taki opracuje plan naszych zajęć, pomoże w stworzeniu zbilansowanego jadłospisu, a przede wszystkim – zmotywuje nas do systematycznej aktywności i skoryguje nasze ewentualne błędy w jej trakcie. 

Oczywiście na podstawowy instruktaż możemy liczyć również wówczas, gdy zdecydujemy się trenować na własną rękę – udzieli go obsługa siłowni. Trzeba jednak zaznaczyć, że skupi się ona raczej na informacjach na temat sposobu używania konkretnych maszyn, niż na optymalizacji rezultatów naszego treningu. Efekty, jakie osiągniemy samodzielnie, będą więc co prawda widoczne, jednak zapewne gorsze od tych, jakie uzyskalibyśmy pod okiem specjalisty.

Jak znaleźć odpowiednią siłownię?

Na miejsce treningu warto wybrać siłownię zlokalizowaną blisko naszego domu lub zakładu pracy. Oszczędzi to nasz cenny czas i uchroni przed spadkiem motywacji (a o ten nietrudno, gdy np. po raz kolejny utkniemy w korku, jadąc na drugi koniec miasta). 

W wielu wypadkach w podjęciu decyzji pomoże nam też możliwość odbycia bezpłatnego treningu  – możemy na to liczyć w większości siłowni. Co ciekawe, ofertę darmowej konsultacji prezentuje też cennik treningów personalnych wspomnianego już Michała Zająca. Nie da się ukryć, że możliwość wypróbowania usług przed ich wykupieniem może być dla wielu osób motywatorem, skłaniającym do podjęcia pracy nad własną sylwetką.

Jakie korzyści da nam trening na siłowni?

Mówiąc o motywacji do treningu, nie sposób nie poruszyć kwestii efektów, jakie można dzięki niemu osiągnąć – to one wszak skłaniają nas najczęściej do podjęcia działań. W przypadku panów zwykle wymienia się w tym kontekście:

  • wzrost masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej;
  • poprawę wydolności organizmu;
  • zwiększenie siły fizycznej i wytrzymałości.

W treningu pań nacisk kładziony jest natomiast zwykle na modelowanie sylwetki i poprawę ogólnej sprawności organizmu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty na siłowni?

Oczywiście do pierwszej wizyty w klubie fitness lub siłowni należy odpowiednio się przygotować. Warto zabrać ze sobą:

  • odpowiedni strój do ćwiczeń;
  • przybory, które będą potrzebne do utrzymania higieny: klapki, żel pod prysznic, ręcznik;
  • drugi ręcznik (przyda nam się on w trakcie ćwiczeń);
  • napój (musimy wszak dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu).

Możemy też zabrać słuchawki – trudno je co prawda uznać za niezbędne, jednak według opinii wielu osób trening połączony ze słuchaniem muzyki jest znacznie przyjemniejszym doznaniem.