• pt.. kwi 19th, 2024

Kiedy zalecane jest badanie gęstości kości u pacjenta

ByRedaktor

lut 19, 2022

Badanie gęstości kości, czyli densytometria, może ocenić indywidualne ryzyko wystąpienia złamań oraz osteoporozy.

Na ryzyko złamań wpływa wiek, masa ciała, historia wcześniejszych złamań, rodzinna historia złamań osteoporotycznych oraz problemy związane ze stylem życia, takie jak palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu. Czynniki te są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jakiej pacjent wymaga terapii.

Kiedy zalecane jest badanie gęstości kości u pacjenta

Kto powinien zgłosić się na densytometrię kości

Badanie gęstości kości jest zdecydowanie zalecane, jeśli jesteś kobietą po menopauzie i nie przyjmujesz estrogenu, masz w rodzinie historię złamania szyjki kości udowej. Temu badaniu powinny się również poddać osoby, które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłą chorobę nerek lub wątroby, z cukrzycą typu 1, z rodzinną historią osteoporozy, stosujące leki, które powodują utratę masy kostnej, jak kortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany i stosowane przy leczeniu tarczycy. Również jeśli doświadczyliśmy złamania kości przy niewielkim urazie, warto wykonać badanie gęstości kości.

Badanie gęstości kości może być zalecane dla starszych pacjentów, zwłaszcza jeśli mają zdiagnozowaną osteoporozę, stracili więcej niż 3 cm wzrostu, cierpią na niewyjaśniony ból pleców, obrazowanie kręgosłupa sugeruje deformację lub złamanie kręgu. Badanie jest proste, szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne. W dniu badania można normalnie jeść, nie należy jednak przyjmować suplementów wapnia przez co najmniej 24 godziny. Być może będziesz musiał zdjąć ubranie lub przebrać się w fartuch. Usuń biżuterię, zdejmowane aparaty dentystyczne, okulary i wszelkie metalowe przedmioty lub ubrania, które mogą zakłócać obrazy rentgenowskie.

Możemy w wielu sytuacjach wykonać badanie takie jak densytometria poznań jest miastem, gdzie wykonamy takie obrazowanie kości. Istnieją dwa rodzaje sprzętu do pomiaru gęstości kości, urządzenie centralne i peryferyjne. Większość urządzeń używanych do densytometrii to urządzenia centralne, które służą do pomiaru gęstości kości w biodrze i kręgosłupie. Urządzenia peryferyjne mierzą gęstość kości w nadgarstku, stopie, dłoni, pięcie lub palcu i są mniejsze niż centralne urządzenia.