• sob.. cze 15th, 2024

W czym ma pomóc leczenie paliatywne?

ByRedaktor

lut 14, 2023

W czym tak naprawdę ma zazwyczaj pomóc leczenie typowo paliatywne? Z jakiego powodu, jest ono tak ważne dla dużej grupy potencjalnych pacjentów? Czy istnieje szansa, aby leczenie paliatywne odbywało się poza szpitalem, w specjalnych do tego ośrodku, a nawet naszym domu? Oczywiście zacznijmy od tego, czym pozostaje samo leczenie paliatywne, a mianowicie jest ono bezpośrednio skierowane do osób nieuleczalnie chorych, a więc grupy pacjentów zmagających się z nowotworem, AIDS, Alzheimerem czy podobnymi schorzeniami.

Mowa więc o pacjentach, jacy najczęściej nie tylko potrzebują całodobowej opieki medycznej, ale też którzy samodzielnie nie są już w stanie funkcjonować, i ich pogorszeniu uległ komfort oraz jakość życia. Właśnie wtedy leczenie paliatywne ma nie tylko im pomóc, ale też o nich jednocześnie zadbać, dostarczyć niezbędny sprzęt medyczny, dzięki któremu będą mogli żyć. Zagwarantować dostęp do specjalistów oraz lekarzy, zebranie wywiadu medycznego, czy wdrożenie wszelkich koniecznych działań, jakie w przypadku takiego nieuleczalnego pacjenta są potrzebne. Leczenie paliatywne może odbywać się w domu lub mieszkaniu pacjenta, ewentualnie innej osoby, która jest gotowa oraz skłonna się nim zająć. Niestety nie zawsze posiadamy taką możliwość, wtedy najlepszą decyzją jest ta, o umieszczeniu pacjenta w hospicjum lub innej placówce opiekuńczo-leczniczej, gdzie zapewniona oraz zagwarantowana będzie całodobowa opieka medyczna.

W czym ma pomóc leczenie paliatywne?

Jaki jest cel leczenia paliatywnego?

Jaki jest podstawowy oraz najważniejszy cel, leczenia paliatywnego? Wszystko to, o czym powiedziano powyżej, a więc zapewnieniu osobie przewlekle lub nieuleczalnie chorej całodobowej opieki medycznej, zajęcie się nią oraz dbanie o jej komfort czy jakość życia. Dzięki istnieniu takich instytucji, jak ta na stronie internetowej https://pallmed.pl/, mamy okazję, by nie tylko to zrozumieć, ale też jednocześnie uświadomić sobie zakres czynności oraz działań, zazwyczaj powiązanych z opieką paliatywną. Umożliwia ona również wynajęcie respiratora do leczenia domowego, czy pomoc w znalezieniu odpowiedniego hospicjum.

Zobacz też