• wt.. lip 16th, 2024

Co ile wymieniać znicze na nagrobkach?

ByRedaktor

cze 19, 2024

Znicze stawiane na grobach bliskich są jedną z tradycji kultywowanych w Polsce, niezależnie od wyznawanej religii. Są one wyrazem pamięci o zmarłych i formą okazywania przywiązania do nich. Osoby często odwiedzające groby równie często stają przed problemem, co ile trzeba wymieniać zakupione znicze i w jaki sposób przywrócić im pierwotny blask. Ten artykuł  pomoże w znalezieniu sposobów na przedłużenie żywotności zniczy i ułatwi wybór rozwiązań, które będą prostsze w utrzymaniu.

Które znicze są najtrwalsze?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów zniczy. Różnią się one nie tylko sposobem wykonania i wyglądem, ale też funkcjonalnością oraz trwałością. Wszelkiego rodzaju znicze ceramiczne, wypełnione parafiną, są rozwiązaniami jednorazowymi, ponieważ nie da się ich samodzielnie napełnić ponownie. W przypadku zniczy plastikowych również nie można liczyć na dużą trwałość, ponieważ są one wywracane przez wiatr i często dochodzi w nich do przepaleń ze względu na mało trwały materiał, z którego są wykonywane. 

Bardzo dużą trwałością cieszą się wszelkie wariacje zniczy szklanych. Wystarczy zwrócić uwagę na konstrukcję kapturka, by wykorzystywać odpowiednio dobrane wkłady. W poszukiwaniu trwałych rozwiązań warto sprawdzić nowości w zniczach dostępne w sklepie online ze zniczami Kamiz. Niektóre z oferowanych rozwiązań zapewniają bardzo dużą trwałość albo poprzez długi czas świecenia, albo możliwość łatwego czyszczenia, by używać wymiennych wkładów w jednym zniczu przez dłuższy czas. 

Jak długo może służyć znicz szklany?

Decydując się na znicze szklane z wymiennymi wkładami, uzyskuje się możliwość wykorzystywania ich przez długi czas. Wystarczy kupić za każdym razem sam parafinowy wkład. W momencie, gdy znicz ulegnie mocniejszemu zabrudzeniu z zewnątrz, lub okopci się od środka, niezbędne będzie jego wyczyszczenie. Szkło jest pod tym względem bardzo wdzięcznym materiałem, ponieważ przy wykorzystaniu najprostszych detergentów i gąbki lub szczoteczki można przywrócić niemal pierwotny wygląd. 

Dopiero dłuższe wykorzystywanie i pozostawienie na wpływ warunków atmosferycznych powoduje trwalsze zmiany wyglądu szklanych zniczy. Bardzo często trwałość tego rozwiązania sięga od 6 miesięcy do nawet roku. Najsłabszym elementem są plastikowe kapturki, które mogą ulec przetopieniu, lub zniekształceniu uniemożliwiającemu odpowiedni przepływ powietrza.

Jak trwałe są nowoczesne rozwiązania?

Na rynku bez problemu znaleźć można oferty nowoczesnych zamienników dla klasycznych zniczy. Występują one w formie samych wkładów lub całych, gotowych rozwiązań. Mowa o zniczach LED, w których za świecenie odpowiada zasilana z baterii dioda. Osoby chcące przedłużyć żywotność swoich zniczy szklanych kupić mogą LEDowe wkłady. Sprzedawane są one w różnych rozmiarach umożliwiających odpowiednie dopasowanie do posiadanych zniczy. 

Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie gotowego znicza ze zintegrowaną diodą LED. Popularnym rozwiązaniem są znicze ze wbudowanym panelem fotowoltaicznym, które podczas słonecznej pogody ładują wbudowane akumulatorki, przedłużając czas świecenia bez konieczności wymiany baterii. Nie jest to wybór najtańszy, jednak jeśli weźmie się pod uwagę to, jak długo takie znicze świecą bez konieczności dodatkowych inwestycji, rozwiązanie to okazuje się bardzo opłacalne. 

Znicze LED zalecane są szczególnie w przypadku, gdy nie ma możliwości częstych wizyt na cmentarzu. Zależnie od wybranej opcji, świecą one od 14 dni w przypadku wkładów z zasilaniem bateryjnym, po nawet 2 lata, gdy wybierze się rozwiązanie z ogniwem słonecznym. 

Czy znicze powinno się wymieniać zależnie od okazji?

W przypadku, gdy na grobie ustawia się znicze o dosyć uniwersalnym kształcie, mogą one służyć przez cały rok, niezależnie od okazji. Gdy chce się jednak uczcić konkretne święta lub upamiętnić szczególne momenty z życia zmarłego, warto na ten okres wymienić znicze na bardziej odpowiadające okazji. Nie oznacza to konieczności wyrzucenia poprzednich zniczy. Wystarczy schować je w suchym miejscu, by można je było wystawić przy kolejnej wizycie na grobie. W ten sposób kilka kompletów zniczy można wykorzystywać cyklicznie, zwiększając tym samym ich żywotność, ponieważ żaden z kompletów nie będzie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych przez nadmierny czas.