• sob.. cze 15th, 2024

Czy montaż klimatyzacji to dobra inwestycja w 2024?

ByRedaktor

maj 7, 2024

Systemy klimatyzacyjne już od dłuższego czasu cieszą się sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem. Taki stan rzeczy uwarunkowany jest znacznie większą dostępnością do nowoczesnych technologii oraz nastawieniem społeczeństwa na komfort codziennego funkcjonowania, bez względu na warunki, panujące na zewnątrz. Sprawdzamy więc, czy montaż klimatyzacji będzie dobrą inwestycją również w 2024 r. i podpowiadamy, co warto mieć na uwadze, wybierając najlepsze rozwiązanie do swojego domu lub mieszkania.

Czym jest klimatyzacja VRF i dlaczego warto w nią zainwestować?

Rok 2024 będzie z pewnością należał do systemów VRF. Taka zaawansowana technologia pozwala m.in. na wtórne wykorzystanie energii cieplnej, będącej efektem procesu chłodzenia, w celu ogrzewania innych pomieszczeń. To doskonały sposób na poczynienie oszczędności w dobie kryzysu energetycznego, determinującego wysokie ceny za wykorzystanie energii elektrycznej. 

Z artykułu „Klimatyzacja VRF – elastyczny system chłodzenia i ogrzewania” dowiesz się również o innych korzyściach, płynących z nowoczesnych systemów VRF. To m.in. możliwość automatycznego uruchamiania ogrzewania lub chłodzenia o ściśle określonych przez użytkownika porach dnia, lub po wykryciu jego aktywności przez czujnik ruchu. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe oszczędności, odciążając domowy budżet z kosztów, związanych z niepotrzebnym działaniem klimatyzatora.

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji w 2024 r.?

Ceny montażu klimatyzacji uzależnione są od kilku niezwykle istotnych czynników. To m.in.:

  • wybrane urządzenie, a więc jego specyfika i wymagania montażowe,
  • miejsce montażu – prace na wysokości będą generowały większe koszty inwestycyjne,
  • odległość pomiędzy jednostkami,
  • wielkość instalacji, czyli liczba urządzeń i ich wydajność.

Na ostateczny koszt inwestycji będzie wpływać również wybór odpowiedniej firmy montażowej. Nie warto jednak rezygnować z wysokiej jakości usług, na rzecz niskiej ceny, która może przełożyć się na problemy w trakcie użytkowania. W północnej części Polski sporą popularnością cieszy się np. firma Klimatyzacje Trójmiasto, oferująca najwyższy standard usług oraz nowoczesne rozwiązania w trosce o komfort klientów. Tutaj każdy z nich może liczyć na fachową pomoc w zakresie montażu i serwisu klimatyzacji, zapewniającej komfortowe warunki do pracy i odpoczynku, niezależnie od pory roku.

Klimatyzacja Gdańsk, trójmiasto: montaż, serwis, przegląd
Aleja Grunwaldzka 303
80-314 Gdańsk
Tel: 531457633
www.klimatyzacjetrojmiasto.pl

Dlaczego warto rozważyć montaż klimatyzacji również w 2024 r.?

Zainteresowanie rynkiem klimatyzacji nieustannie rośnie, wraz z nastawieniem społeczeństwa na komfortowe rozwiązania, pozwalające kreować przestrzeń na miarę własnych oczekiwań. W tę koncepcję doskonale wpisują się nowoczesne klimatyzatory, zapewniające optymalną temperaturę zarówno w czasie letnich upałów, jak i w okresie przejściowym, zanim uruchomione zostaną systemy grzewcze. Decydując się na taką inwestycję, można zyskać również:

  • lepszą jakość powietrza, co jest szczególnie istotne w dobie sporych zanieczyszczeń i stopniowej degradacji środowiska naturalnego,
  • odpowiednią wilgotność, którą zapewnią klimatyzatory z funkcją jej regulacji,
  • energooszczędność, zwłaszcza w przypadku nowych urządzeń, wyposażonych np. we wspomnianą już wcześniej technologię VRF.

Rozwój systemów klimatyzacyjnych w 2024 r. – o czym warto wiedzieć?

Rynek klimatyzatorów rozwija się w niezwykle szybkim tempie, otwierając się jednocześnie na nowe rozwiązania technologiczne. I tak w 2024 r. klimatyzatory są już nie tylko praktyczne, ale również mogą z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną, wpisując się doskonale w poszczególne koncepcje aranżacyjne. 

Na szczególną uwagę zasługuje jednak również ich dodatkowa funkcjonalność. Sprowadza się ona m.in. do dezynfekcji powietrza przy pomocy lamp UV, co stanowi swoisty ukłon w stronę mieszkańców miast i alergików, narażonych na szkodliwe oddziaływanie pyłków czy kurzu. 

Dodatkowo nowoczesne klimatyzatory posiadają również możliwość samoczyszczenia, co z kolei zdejmuje z użytkowników obowiązek podejmowania tego rodzaju działań, chroniąc ich drogi oddechowe przed grzybami czy bakteriami, rozwijającymi się w zanieczyszczonej klimatyzacji.

Czy w 2024 r. można liczyć na dofinansowanie do klimatyzacji?

Dotacje na zakup klimatyzacji to doskonały sposób, by zminimalizować koszty inwestycyjne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych form wsparcia w tym zakresie jest rządowy program „Czyste Powietrze”. Aby skorzystać z jego możliwości  również w 2024 r., należy zdecydować się na urządzenie, pracujące w oparciu o technologię inwerterową, znaną z pomp ciepła typu powietrze-powietrze

Warto jednocześnie podkreślić, że termomodernizacja budynku, a więc również i zakup klimatyzatora, objęta jest stosowną ulgą podatkową. Dotyczy ona jednak wyłącznie urządzeń, łączących w sobie funkcje grzania i chłodzenia. Jak nietrudno zauważyć, obniżenie kosztów inwestycji jest możliwe, choć przed wyborem klimatyzatora należy nieco bliżej zapoznać się z warunkami dotacji, by móc w pełni skorzystać z tego rodzaju wsparcia.