• śr.. maj 29th, 2024

Dla zdrowia rumianek

ByRedaktor

wrz 12, 2020

Po rumianek warto sięgać, aby wspierać nim własne zdrowie i napawać się smakowitą herbatką o delikatnym smaku – jej właściwości smakowe podkreśla łyżeczka cukru.

Można pić go tak często, jak ma się na to ochotę. Koszyczek rumianku zawiera olejek eteryczny, spiroeter, kumaryny, flawonoidy. Jest to dużo dobrych składników, które mają znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Zioło to ma wiele dobrych działań na ludzki organizm. Stosowany jest przy skurczach przewodu pokarmowego, bólach miesiączkowych, wzdęciach. Napar jest stosowany u małych dzieci, aby pomagać przy bolesnym ząbkowaniu, kolkach, problemach z zasypianiem. Można go kupić w formie ziółek do zaparzania. Dostępny jest również w postaci tabletek. Nie ma to jednak jak ziołowa herbatka z rumianku – smak i aromat dostarczają przyjemnych doznań smakowych. Tabletki takiej przyjemności wcale nie dają.


Co daje rumianek?

Rumianek hamuje wydzielanie histaminy, działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, pobudza aktywność leukocytów. Ponadto działa bakteriobójczo oraz przeciwgrzybiczo. Pomaga zwalczać upławy oraz stany zapalne pochwy i sromu. A to jest przecież bardzo ważne dla każdej osoby. Okłady z rumianku stosowane są na wolno gojące się rany, na wykwity skórne, oparzenia słoneczne. Owrzodzenia skóry także można dzięki niemu zwalczać. Odleżyny, żylaki odbytu na pewno złagodzi rumianek. Jeśli pojawi się alergiczne zapalenie spojówek to oczy można przemywać rumiankiem. Ponadto rumianek działa uspokajająco, pomaga zasnąć. Stosowany jest w kosmetykach, które pozwalają rozjaśnić włosy. W aptekach można kupić olejek pielęgnacyjny z dodatkiem rumianku, żel do mycia, chusteczki nawilżane, żel do higieny intymnej. Płyn micelarny z rumiankiem także jest dostępny.

Nie mogą go stosować osoby nadwrażliwe na wyciągi z roślin astrowatych. Zatem nie każda osoba może go stosować, ale dla większości jest to roślina o zbawiennym działaniu. Warto mieć koszyczki rumianku w domowych zasobach. Rumianek jest rośliną bardzo pospolitą, ale bardzo pomocną i zalecaną przez ekspertów. Doceniają go zielarze, pacjenci, a nawet lekarze.