• sob.. lut 24th, 2024

Warto dbać o zdrowie i zaufać medycynie

ByRedaktor

wrz 16, 2020

Jakie badania koniecznie trzeba przeprowadzić?

Raz w roku należy zbadać krew, mocz, kał. Takie badania są typowe, wszędzie można je wykonać. Dzięki takim badaniom można wykryć wiele poważnych chorób – np. białaczkę i inne problemy zdrowotne. Nie warto rezygnować z takich badań. Ich regularne wykonywanie jest dobre dla zdrowia. Często na podstawie takich badań można wykryć skąd biorą się problemy pacjenta. Jest to bardzo ważna sprawa. Niejedna osoba dba o to, by takie badania robić raz w roku, natomiast krwiodawcy badani są przed każdym oddaniem krwi. Badanie kału wykonuje się rzadziej, ale też warto o nim pamiętać.

Do badania krwi należy się przygotować – idzie się rano na czczo i oddaje się krew.

Posiłek można zjeść dopiero po pobraniu krwi. Mocz oddaje się rano do czystego, sterylnego pojemnika przeznaczonego do tego celu i kupionego w aptece. Krew pobiera się w małej ilości, więc pacjent nie odczuwa żadnego uszczerbku z tego powodu. Krwiodawcy oddają 450 mililitrów krwi, natomiast do badania oddaje się mniejszą ilość. Bada się ilość czerwonych i białych krwinek. Mężczyźni powinni mieć 4,7 do 6,1 mln w mililitrze, a kobiety 4,2 do 5,4 miliona w mililitrze. Jeśli czerwonych krwinek jest więcej to może świadczyć o wadzie serca, zwłóknieniu płuc, odwodnieniu czy chorobach nerek. Jeśli jest ich mniej to oznacza np. choroby szpiku kostnego, niedożywienie, przewodnienie.

Wynik potrafi zinterpretować lekarz albo pielęgniarka. Analityk medyczny także ma takie umiejętności. Sprawdzana jest hemoglobina oraz poziom cukru we krwi. Na podstawie badania krwi można szybko określić stan zdrowia danej osoby – szczególnie problemy zdrowotne i podjąć dalsze badania lub skierować pacjenta do lekarza specjalisty, który zaordynuje właściwe leczenie.

Podsumowując, badania krwi, moczu i kału to pierwsze badania, które pozwalają zorientować się na ile dana osoba jest zdrowa, czy powinna być zbadana dokładniej lub czy cierpi na jakieś poważniejsze choroby. Znane są sytuacje, gdy takie badania pozwoliły wykryć schorzenia i zadbać o danego pacjenta od razu. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista dla każdego.