• śr.. maj 29th, 2024

Co to takiego usg?

ByRedaktor

wrz 18, 2020

Badanie usg to badanie ultrasonograficzne. Jest bezbolesne, nowoczesne i daje bardzo dobre wyniki. Obrazuje tkanki miękkie w czasie rzeczywistym.

Badaniem można sprawdzić tarczycę, nerki, narządy wewnętrzne, płód, stopy czy ręce. Zapisywane jest przez lekarzy – czasami rodzinnych, nieraz specjalistów. Na NFZ na takie badanie trzeba czekać. Jednak badanie prywatne można mieć od razu – trzeba tylko zapłacić ok. 150-200 złotych, co nie jest mała sumą, lecz czasami takie badanie naprawdę jest nieodzowne.

Szybko i pewnie

Do pokazania wnętrza ciała używane są fale akustyczne, które wnikają bezboleśnie i nie uszkadzają komórek. Jest to bezpieczne badanie dla każdego. Nie trzeba także wprowadzać płynów do organizmu. Narządy odbijają ultradźwięki, dzięki czemu poznanie struktur dobrze się sprawdza. Odbite fale pokazują kształty i ewentualne nieprawidłowości. Niejedna osoba korzysta z takiego badania i dzięki niemu wie, że jest zdrowa lub na jego podstawie ordynowane jest odpowiednie leczenie. Pacjent musi odsłonić fragment ciała i wystawić go do badania. Lekarz przystawia do skóry głowicę urządzenia, która posmarowana jest żelem. Natomiast żel sprawia, że głowica przylega do skóry i można nią poruszać. Bez żelu byłaby duża różnica akustyczna i badanie nie byłoby możliwe.

Badanie nie ocenia kości czy narządów wewnątrzczaszkowych, ale tkanki i narządy sprawdza bardzo dokładnie, co jest jego ogromną zaletą. Kobiety w ciąży mogą trzy razy poddać się takiemu badaniu, aby ocenić zdrowie płodu. Lekarz kieruje pacjentkę na badanie. Pokazuje to jak bezpieczne jest usg – nie uszkadza ciała, nie wymaga stosowania bolesnych rozwiązań. Mówi się, że jest to jedna z najmniej inwazyjnych procedur medycznych i zdecydowanie jest to prawda.

Podsumowując, jeśli lekarz skieruje na takie badanie to należy koniecznie z niego skorzystać. Na pewno efektem będzie dobra, czyli prawdziwa diagnoza stanu zdrowia danego narządu. Osoby cierpiące na problemy z tarczycą powinny takie badanie wykonywać raz lub dwa razy w roku. Jest to dla nich konieczność i sprawa najwyższej wagi.