• śr.. kwi 24th, 2024

EEG, czyli badanie mózgu

ByRedaktor

wrz 22, 2020

Badanie eeg jest znane od lat i bardzo popularne. Badanie eeg pomaga określić schorzenia mózgu. Dzięki niemu udaje się zlokalizować miejsce występowania choroby. Badanie wykonuje się za pomocą elektrod umieszczonych na głowie. Obserwuje się w ten sposób zaburzenia pracy układu nerwowego.

Badanie eeg jest niezwykle ważne w diagnozowaniu pacjentów mających napady padaczkowe, w badaniu śpiączek, pozwala ocenić stan pacjentów z guzami mózgu i uszkodzeniami mózgu po udarach. Badanie jest nieskomplikowane, bezinwazyjne oraz w pełni bezbolesne. Dzięki temu można określić dokładnie to, co z mózgiem się dzieje. Jego wyniki powinni interpretować specjaliści.
Kiedy potrzebne jest eeg?


Eeg należy wykonać, gdy pacjent ma zaburzenia neurologiczne, problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Zaburzenia wzroku, jąkanie się, bóle głowy, problemy ze snem, nadpobudliwość, omdlenia i utrata przytomności są wskazaniami do wykonania tego badania. Dzieciom robi się eeg, gdy mają problemy z nauką, opóźnioną mowę oraz problemy z rozwojem psychicznym i ruchowym. Lekarz powinien zlecić takie badanie, aby określić jaki jest stan zdrowia danej osoby. EEG pozwala różnicować schorzenia mózgu, napady padaczkowe, urazy czaszkowo-mózgowe, niedorozwój umysłowy. Dzięki eeg monitoruje się czynności mózgu podczas operacji tętnicy szyjnej oraz serca. Na to badanie należy mieć skierowanie, wystawia je lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista. Należy jak najszybciej uda się na takie badanie, absolutnie nie wolno odkładać jego realizacji. Bez skierowania badanie można wykonać prywatnie, ale jest ono wtedy płatne. Taka opłata wynosi 120 złotych lub więcej. Jednak czasami trzeba taki wydatek ponieść i określić stan swojego zdrowia. Nieraz na takie badania czeka się kilka miesięcy, a nie zawsze jest czas na takie oczekiwanie. Badanie wykonuje się na siedząco lub leżąco – specjalny żel umieszcza się na głowie, a do niego przytwierdza się elektrody. Badanie trwa kilkadziesiąt minut, jest w pełni bezpieczne dla pacjentów. Można poddawać mu dzieci oraz osoby dorosłe.