Problemy z cerą nazywane trądzikiem mogą być przejściowe – stąd nazwa trądzik młodzieńczy – lecz mogą również utrzymywać się dłużej.
Bez względu na swoje osobiste przypuszczenia, nie powinno się bagatelizować tej skórnej dolegliwości, ponieważ rzadko kiedy potrafi ona zniknąć ot tak. Dlatego powinno się jej kompleksowo przeciwdziałać.
Trądzik – dlaczego powstaje?
Trądzik może pojawić się także na skórze niemowląt. Powstaje on, ponieważ praca gruczołów łojowych jest nieprawidłowa, co objawia się nadmiernym wytwarzaniem przez nie łoju skórnego. Ich złe funkcjonowanie może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.
Przyczyny powstawania trądziku mogą być związane ze sferą emocjonalną – ktoś komu często towarzyszy stres jest na niego bardziej podatny – a także z kwestią żywienia – zła dieta również może wywoływać trądzikowe zmiany skórne.
Rodzaje trądziku
Trądzik jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości dermatologicznych. Wyodrębnia się jego 3 odmiany:
trądzik młodzieńczy – spowodowany jest nadmierną produkcją łoju, natomiast skóra reaguje na niego przez pojawienie się stanów zapalnych występujący w formie pryszczy. Trądzik młodzieńczy nazywany jest także trądzikiem hormonalnym lub pospolitym. Jego przyczyną są właśnie zmiany hormonalne, a konkretniej zaburzania poziomu androgenów, które towarzyszą okresowi dojrzewania;
trądzik niemowlęcy – jego podłoże jest alergiczne. Trądzik ten mija po jakimś czasie, dlatego nie musi być leczony;
trądzik różowaty – przyczyną jego powstawania mogą być zarówno zmiany hormonalne, infekcje lub spadki odporności. Występuje on pod postacią niewielkich krostek. Co ciekawe, intensywność ich koloru jest uzależniona od stresu i temperatury.
Jak leczyć trądzik?
Trądziki młodzieńczy oraz różowaty wymagają leczenia. Pozostawione same sobie nie znikną, a długie utrzymywanie się krost może pozostawić trwałe ślady na skórze.
Trądzik powinien być leczony przez dermatologa. Tzw. domowe sposoby mogą być nieskuteczne. Dopiero specjalista ustala najbardziej odpowiednie metody. Jedną z nich jest nawilżanie twarzy. Możliwe jest ono dzięki specjalnym kosmetykom na cerę.
Dermatolodzy na trądzik zalecają też stosowanie odpowiedniej diety oraz delikatnej mycie twarzy.
Do lekarza można umówić się prywatnie, jak i w ramach bezpłatnej usługi realizowanej przez NFZ. Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę? Można polegać na opinii znajomych, ale również można znaleźć lekarza metodami online. Jednym ze sposobów jest wpisanie w wyszukiwarkę hasła typu „dermatolog Warszawa” lub „dermatolodzy Łódź„. Na wizytę można rejestrować się, nie wychodząc z domu.