• czw.. kwi 18th, 2024

Problemy ze snem? Poznaj przyczyny bezsenności

ByRedaktor

wrz 21, 2021

Problem bezsenności dotyka od 30% do 50% badanych dorosłych.

Jest to zaburzenie bardzo złożone i dotyczące osób w różnym wieku. Bezsenność objawia się nie tylko trudnością z zasypianiem, ale także niską jakością snu i częstym wybudzaniem, co skutkuje tym, że czujemy się niewystarczająco wypoczęci.
Bezsenności często towarzyszą takie dolegliwości jak bezdech senny, nocne skurcze nóg, koszmary lub lęki nocne. Zajrzyj na https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rosnacy-problem-wspolczesnosci/ i dowiedz się więcej.

Jakie są możliwe przyczyny?

Przyczyny bezsenności mogą mieć między innymi podłoże zewnętrze (złe warunki snu, na przykład upał, hałas lub związany z podróżami jetlag), somatyczne psychotyczne (różnego rodzaju inne zaburzenia, jak depresja lub lęki) lub psychogenne (silne pobudzenie emocjonalne). W grupie ryzyka zapadnięcia na bezsenność znajdują się osoby starsze, kobiety w okresie menopauzy oraz pracownicy zmianowi.

Problemy ze snem? Poznaj przyczyny bezsenności

Leczenie bezsenności

Rozpoczęcie leczenia zaburzeń snu to ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Na wizycie badane jest ciśnienie tętnicze, zlecane jest także EKG, lekarz przeprowadza wywiad, zadając pytania na temat trybu życia badanego. Podstawą leczenia przewlekłych zaburzeń snu na tle pierwotnym (trudnym do sprecyzowania, wykluczającym czynniki badane początkowo) jest terapia poznawczo-behawioralna. Kluczem do wyjścia z bezsenności jest zadbanie o higienę snu, co oznacza:
– niespożywanie kofeiny na minimum 6 godzin przed planowanym pójściem spać;
– ograniczanie wpływu światła niebieskiego (emitowanego przez ekrany telefonów, telewizorów i komputerów);
– unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu przed snem;
– przesunięcie większego wysiłku (na przykład treningu) na porę inną, niż wieczorna;
– wypracowanie stałego harmonogramu kładzenia się do łóżka oraz wstawania;
– utrzymywanie pokoju, w którym śpimy w charakterze sypialni, tak, by służył on jedynie do wypoczynku;
– dbanie o odpowiednio niską temperaturę w sypialni.

Zobacz też