• wt.. lip 16th, 2024

Różnice między psychologiem a psychiatrą

ByRedaktor

mar 24, 2023

Rozróżnienie kompetencji psychologa i psychiatry wielu osobom sprawia trudność, mimo że choroby psychiczne stopniowo przestają być tematem tabu. Co rusz słyszymy, że jakaś osoba znana z mediów otwarcie przyznaje się do korzystania z psychoterapii, poza tym coraz więcej mówi się o zdrowiu psychicznym dzieci, młodzieży i kobiet w okresie połogu. Nie każdy jednak wie, do kogo powinien się zgłosić, gdy jego zdrowie psychiczne szwankuje.

Psycholog a psychiatra – podobieństwa i różnice

Zarówno psychologa, psychiatrę, jak i psychoterapeutę można określić jako fachowca zajmującego się ludzką psychiką. Każdy ze specjalistów stara się pomóc pacjentowi w zrozumieniu i rozwiązaniu problemu, z jakim się boryka, ale nie zawsze odbywa się to w ten sam sposób. Psycholog przede wszystkim prowadzi z pacjentem dialog i pomaga w zrozumieniu emocji. Jego wsparcie jest nieocenione w sytuacji, gdy borykamy się ze stratą bliskiej osoby, gdy tracimy poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, gdy nie umiemy rozwiązać problemów w związku, gdy staliśmy się osobą nerwową, dokuczliwą dla innych i nie potrafimy nad tym zapanować. Psycholog pomaga, ale nie leczy chorób psychicznych. Diagnozowanie i leczenie schorzeń psychicznych, w tym również leczenie farmakologiczne, to zadanie dla psychiatry.

Gdzie szukać pomocy psychologicznej? Polska przychodnia w Londynie

W sytuacji nagłej, gdy ktoś z naszych bliskich potrzebuje natychmiastowej pomocy, albo sami borykamy się z problemem, który w danym momencie przytłacza nas na tyle mocno, że nie potrafimy dalej normalnie funkcjonować, pomocy udzieli każdy specjalista. Jeśli będzie to psycholog i uzna, że pacjent potrzebuje leczenia, najpierw udzieli pomocy w zakresie swoich kompetencji, a następnie pokieruje pacjenta do psychoterapeuty lub psychiatry.

Najlepiej, jeśli obaj wspomniani fachowcy współpracują ze sobą, albo przynajmniej pracują w tym samym miejscu. Przykładowo dobra polska przychodnia w Londynie oferuje zarówno pomoc psychologa, jak i psychiatry. Co istotne dla osób przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii – specjaliści mówią w języku polskim. Zarówno polski psycholog w Londynie, jak i polski psychiatra w Londynie pozostają do dyspozycji osób polskiej narodowości, ale nie tylko. Z ich usług korzystają również Brytyjczycy oraz imigranci z innych krajów.

Problemy psychiczne a choroby psychiczne

Problemy psychiczne nie są tym samym, co choroby psychiczne. Choroby wymagają leczenia, często zdarzają się też zaostrzenia stanów chorobowych, stany reemisji i nawroty. Psychiatra stawia diagnozę i ustala plan leczenia, także farmakologicznego. Może zdecydować również o tym, że pacjent wymaga odizolowania i leczenia szpitalnego. Oczywiście zajmuje się także osobami zdrowymi, ale w danym momencie borykającymi się z silnymi problemami psychicznymi. W wielu przypadkach po zastosowaniu psychoterapii i farmakologii pacjentom udaje się wrócić do dawnego życia.

Psycholog nie zajmuje się psychoterapią i nie zleca leczenia farmakologicznego. Oferuje pomoc psychologiczną i wsparcie psychologiczne, a jego podstawowym narzędziem pracy jest rozmowa, w tym omawianie wyników przeprowadzonych testów psychologicznych.