• sob.. gru 7th, 2024

Przeprowadzka z pupilem – Jak przyzwyczaić zwierzaka do nowego miejsca?

ByRedaktor

lis 20, 2024

 Przeprowadzka to na ogół bardzo stresujący czas w naszym życiu. Towarzyszą jej również różnorodne emocje, nie tylko pozytywne. Te z kolei mogą udzielać się również zwierzętom, przyzwyczajonym do swojego legowiska, zapachów w dotychczasowym mieszkaniu i środowiska, w którym żyją. Jak przygotować się do tego przedsięwzięcia, by zaoszczędzić czworonożnym przyjaciołom stresu, mogącego wpływać negatywnie na ich zachowanie? Z naszym poradnikiem zadanie to będzie z pewnością znacznie łatwiejsze.

Dlaczego zwierzęta nie lubią przeprowadzek?

Przeprowadzka wiąże się z silnym stresem nie tylko dla ludzi, ale również i dla zwierząt. Wynika on na ogół z konieczności zmiany swojego terytorium na zupełnie nowe środowisko, co może zaburzyć u czworonożnych pupili poczucie bezpieczeństwa. To z kolei objawia się różnego rodzaju problemami behawioralnymi, do których grona zalicza się chociażby drapanie i szczekanie, choć u niektórych zwierząt zaobserwowano również pojawienie się w tym czasie zachowań agresywnych.

Niepokój i lęk potęgują dodatkowo hałas, zmiana dotychczasowej rutyny oraz obecność obcych dla pupila osób, pomagających w całym procesie. To właśnie dlatego warto w szczególny sposób zadbać o komfort zwierząt, tym bardziej że nie rozumieją one, co dzieje się wokół nich i skąd wynika pośpiech i zdenerwowanie ich opiekunów.

Jak zaplanować przeprowadzkę z czworonogiem?

Przeprowadzka z czworonogiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowym aspektem w tym kontekście będzie z pewnością zaplanowanie całego procesu tak, by generował on jak najmniej stresujących sytuacji. Pomóc w tym mogą profesjonalne firmy przeprowadzkowe, działające w oparciu o spore doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Ofertę jednej z nich prześledzisz na stronie Przeprowadzki Wrocław MKL – Sprawnie, Tanio i Solidnie, gdzie znajdziesz również kilka istotnych argumentów za tego rodzaju współpracą. Będzie to przede wszystkim wsparcie w pakowaniu dobytku, jego załadowaniu do pojazdu i sprawnym wniesieniu. Taka profesjonalna pomoc znacznie przyśpieszy tempo przeprowadzki, usprawniając jej kolejne etapy. To z kolei przełoży się na komfort psychiczny wszystkich mieszkańców – zarówno zwierząt, jak i ich opiekunów.

Komfort pupila w nowym miejscu zamieszkania – na co zwrócić uwagę?

Planując przeprowadzkę do nowego domu lub mieszkania, warto zorganizować dla swojego pupila kilka wizyt zapoznawczych. W ich trakcie będzie on mógł poznać panujące tutaj zapachy, rozstaw pomieszczeń czy mebli. Nie bez znaczenia pozostają również:

  • ulubione przekąski, dzięki którym zwierzę będzie mogło budować pozytywne skojarzenia z nowym miejscem,
  • spacery po okolicy, pozwalające lepiej poznać nowe środowisko,
  • wcześniejsze wyjazdy z czworonogiem, które pozwolą mu zbierać doświadczenia i przyzwyczają go do zmiany otoczenia.

Przeprowadzając się w nowe miejsce z ukochanym czworonogiem, warto również powstrzymać się od prania jego akcesoriów. Dzięki temu zapach z dotychczasowego miejsca pobytu przeniesie się również do kolejnego mieszkania, ułatwiając zwierzakowi proces aklimatyzacji.

Jak przebiega aklimatyzacja zwierzęcia po przeprowadzce?

Jak nietrudno się domyślić, proces aklimatyzacji u każdego pupila będzie przebiegał w różnym tempie. Zdecydowanie szybciej w nowym środowisku odnajdują się jednak młodsze zwierzęta. Aby maksymalnie uprościć to wyzwanie warto:

  • pozwolić pupilowi na swobodną penetrację terenu,
  • zapewnić mu swoją obecność w pierwszych dniach po przeprowadzce,
  • zachować rutynę spacerów, znaną z poprzedniego miejsca zamieszkania.

Planując przeprowadzkę, należy zadbać również o miejsce, w którym zwierzę będzie mogło poczuć się bezpiecznie. Taką rolę może pełnić np. dotychczasowe legowisko lub też klatka kennelowa, jeśli naszym czworonożnym przyjacielem jest pies. Sam proces aklimatyzacji zamyka się na ogół w kilku tygodniach. Zdarza się jednak, że w tym czasie pupil będzie potrzebował również wsparcia w postaci farmakoterapii, o którą można zadbać, umawiając się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym.

Przyjazny kącik dla pupila – o co zadbać w nowym miejscu?

Macie już za sobą przeprowadzkę, warto więc zadbać o zorganizowanie przytulnego kącika dla pupila, którego ten został chwilowo pozbawiony. To właśnie dlatego należy zabrać ze sobą, wspomniane już wcześniej, legowisko, nawet jeśli ma ono już za sobą okres swojej świetności. Wśród spakowanych rzeczy nie może zabraknąć również zabawek, kocyków i misek, użytkowanych do tej pory przez zwierzaka. Dbając o jego komfort, warto również ustawić legowisko w podobnym do dotychczasowego miejscu. W zależności od upodobań zwierzaka może być to zaciemniony kącik na korytarzu lub też sypialnia, jeśli do tej pory preferowaliście bliskość w trakcie odpoczynku. Dzięki temu zwierze szybciej odzyska pewność siebie, budując poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu zamieszkania.