• pt.. sty 3rd, 2025

Wynajem nieruchomości od strony prawnej – o czym warto wiedzieć?

ByRedaktor

paź 18, 2024

Umowa najmu nieruchomości należy do grupy dokumentów cywilnoprawnych, najczęściej podpisywanych w naszym kraju. Warto wiedzieć jednak, w jaki sposób ją zredagować, by była ona zgodna z prawem, a zarazem chroniła interesy obu sygnatariuszy. Podpowiadamy więc, jak przygotować dokument, przedstawiając jednocześnie prawa i obowiązki osób, które go podpiszą.

Najem zwykły czy okazjonalny?

Zanim umowa zostanie zredagowana, a sygnatariusze złożą na niej swoje podpisy, warto dowiedzieć się, czym różni się najem zwykły od okazjonalnego. Pierwszy z nich nieco lepiej zabezpiecza bowiem interesy najemców, drugi z kolei może okazać się lepszym wyborem dla właściciela danej nieruchomości. To z kolei leży u podstaw stale rosnącego zainteresowania tego rodzaju rozwiązaniem. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie możliwości otwiera umowa najmu okazjonalnego i jak nie popełnić kluczowych błędów przy jej redagowaniu, koniecznie przeczytaj artykuł z proponowanej strony, w którym znajdziesz wiele istotnych informacji na ten temat. Podejmując ostateczną decyzję w tym zakresie warto wiedzieć również, że najem okazjonalny daje możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, a sama umowa nie może zostać podpisana na okres dłuższy, niż 10 lat.

Jak zredagować umowę najmu?

Umowa najmu będzie regulowała relacje, zachodzące pomiędzy obiema stronami, które ją podpiszą. To właśnie dlatego warto zadbać o to, by była ona prawidłowo zredagowana. Cennym źródłem wiedzy w tym zakresie będzie z pewnością artykuł „Co powinna zawierać dobrze skonstruowana umowa najmu nieruchomości?”, z którym zapoznasz się po kliknięciu w link. To właśnie tutaj dokładnie wyszczególniono wszystkie elementy, które powinien zawierać tego rodzaju dokument. Będzie to:

  • forma umowy, uzależniona od tego, czy właściciel nieruchomości zdecyduje się na najem klasyczny, czy też okazjonalny,
  • opis stron, które będą podpisywały dany dokument, wraz z numerami PESEL i adresami,
  • dokładny opis przedmiotu najmu, w tym również jego adres i stan techniczny.

Co jeszcze powinna zawierać umowa najmu?

Wśród dodatkowych aspektów, które powinny zostać poruszone w umowie najmu, wymienia się również m.in. czas trwania umowy, terminy wpłat i ich wysokość. Nie należy zapominać także o szczegółach, związanych z jej wypowiedzeniem. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy profesjonalisty, by przygotowany dokument spełniał wszystkie obowiązkowe kryteria, chroniąc tym samym interesy jego sygnatariuszy. 

Jakie prawa i obowiązki ma najemca nieruchomości?

Najważniejszym obowiązkiem najemcy nieruchomości będzie z pewnością regularne opłacanie czynszu, którego wysokość zostaje uzgodniona i zaakceptowana przez obie strony na etapie podpisywania umowy. Po stronie najemcy leży również:

  • utrzymywanie wynajmowanej nieruchomości we właściwym stanie higieniczno-sanitarnym i technicznym,
  • dokonywanie drobnych napraw.

Lokator może także rozwiązać umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeśli nieruchomość posiada wady, zagrażające jego bezpieczeństwu, a jej właściciel zaniecha dokonania odpowiednich napraw.

Za co odpowiada wynajmujący?

Wynajmujący nieruchomość posiada również prawa i obowiązki, określone w stosownej ustawie. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • konieczność dokonywania napraw, których zaniechanie daje najemcy podstawę do ubiegania się o obniżenie czynszu czy natychmiastowe wypowiedzenie umowy,
  • przekazanie nieruchomości w stanie, który umożliwia zamieszkanie,
  • respektowanie prawa do prywatności najemcy.

Z kolei jego prawa sprowadzają się m. in. do możliwości weryfikacji tożsamości najemcy oraz dostępu do informacji o jego zatrudnieniu i związanych z nim dochodach. Właściciel nieruchomości posiada również prawo do podniesienia czynszu. Aby to zrobić, konieczne jest jednak wypowiedzenie na piśmie dotychczasowej kwoty, przy zachowaniu ewentualnego okresu wypowiedzenia umowy najmu.

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Okres wypowiedzenia umowy najmu reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z nim:

  • umowy, zawarte na czas określony, ulegają automatycznemu wygaszeniu po jego upływie,
  • umowy, zawarte na czas nieokreślony, rozwiązane zostają zgodnie z ich zapisami, chyba że najemca rażąco zaniedbuje nieruchomość lub używa jej sprzecznie z uzgodnieniami, co daje właścicielowi podstawę do ich szybszego wypowiedzenia.

Aby wypowiedzenie umowy było zgodne z prawem i nie niosło ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, warto zapoznać się z obowiązującym prawem lub skorzystać z pomocy specjalisty ds. nieruchomości.