• śr.. kwi 24th, 2024

Mindfulness – czym jest ta uważność i komu może się przydać?

ByRedaktor

kwi 19, 2022

Współczesny świat to nieustanny pęd i coraz mniejsza ilość wolnego czasu. Wszystko to sprawia, że wiele osób nie jest w stanie lub zapomina o cieszeniu się z codziennych, drobnych chwil. Większość z nas nie potrafi i nie stara się być świadomym uczestnikiem danego momentu, bezustannie rozmyślając i planując na przyszłość. Warto, jednak zatrzymać się i zauważyć to, co dzieje się wokół nas, bowiem może to korzystnie wpłynąć, nie tylko na naszą psychikę, ale i zdrowie fizyczne. Sposobem na naukę świadomości może być codzienna praktyka mindfulness, czyli uważności. Dowiedz się, czym jest mindfulness i jak może Ci pomóc.

Co to jest mindfulness?

Mindfulness, czyli uważność, to umiejętność świadomego bycia w obecnej chwili, bez osądzania i rozmyślania o innych zdarzeniach czy planach. Jest to pełna świadomość danego momentu wraz z zauważeniem towarzyszących nam emocji oraz celebrowaniem chwil bez rozmyślania, analizowania przyszłości lub przeszłości oraz układania zadań na później. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe, bowiem wymaga cierpliwości oraz codziennej praktyki uważności. Rozwijając w sobie umiejętności techniki mindfulness warto zatem zaufać wiedzy specjalistów, którzy od wielu lat zajmują się treningiem uważności. Jednym z takich miejsc jest www.przystanekmindfulness.pl czyli firma Przystanek Mindfulness, z siedzibą w Warszawie przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 33b, z którą kontakt można nawiązać, dzwoniąc pod nr telefonu 575 191 343.

Cele treningu mindfulness

Główny cel treningu mindfulness jest nauka umiejętności bycia „tu i teraz”. Polega ono na braniu danej chwili taką, jaka jest, bez zbędnego rozmyślania o innych zadaniach dnia i planowania przyszłości. Trening mindfulness to również szereg innych korzyści:

  • nauka umiejętności koncentracji,

  • zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego,

  • czerpanie w pełni z życia i nauka cieszenia się nim,

  • osiągnięcie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresującymi,

  • nauka zdolności relaksowania się,

  • wypracowanie równowagi emocjonalnej,

  • osiągnięcie zdolności szybszego uspokajania się.

Techniki mindfulness a medytacja

Osiągnięcie stanu uważności nierozerwalnie wiąże się z medytacją. Dzieje się tak, ponieważ trening medytacji to właśnie obserwacja naszego wnętrza oraz skupienie się na oddechu. Często wykorzystywane jest również tzw. skanowanie ciała, czyli naukę świadomości obecności każdego z elementów naszego ciała, co oznacza skupienie się na nim, od czubka głowy po stopy. Medytacja wymaga również skupienia się na oddechu oraz danym momencie, tak by przeżywać go dogłębnie bez zbędnego rozmyślania. Co ciekawe, wystarczy jedynie 10 wdechów i wydechów by opanować bicie naszego serca i sprawić, by ciśnienie krwi w naszych żyłam zmalało, tym samym pozwalając zapanować nam nad naszymi emocjami i uczuciami.

5 podstawowych zasad uważności

Twórca treningu uważności, amerykański profesor Jon Kabat-Zinn określa aż 5 podstawowych zasad mindfulness, wśród których można wymienić:

Świadomy oddech

Świadomość oddechu jest kluczem do zakotwiczenia się w świadomości oraz zauważenia obecnej chwili. W sytuacji rozproszenia należy, zatem skierować nasza uwagę właśnie na oddech oraz poruszanie się naszej klatki piersiowej, by powrócić do świadomej obecności „tu i teraz”.

Skupienie uwagi wyłącznie na jednej rzeczy

Istotą uważności jest skupienie się na każdej, nawet z pozoru błahej czynności, takiej jak picie kawy czy zmywanie. Należy to robić bez zbędnego oceniania i rozmyślania o innych planach, tak by być w stanie zauważać wszelkie szczegóły danej chwili. Takie skupienie się pozwala dostrzec piękno, nawet w prozie codziennego życia.

Wyłączenie autopilota

Uważność to również umiejętność wyłączenie „autopilota”, czyli rezygnacja z tkwienia w rutynie. Najlepszym sposobem na to jest zmiana codziennych rytuałów, poprzez np. pójście do pracy inną drogą czy wyjście na kolację do restauracji zamiast codziennego przygotowywania posiłków. Pozwala to na nadanie naszemu życiu ciekawszego przebiegu.

Zauważanie emocji oraz myśli

Mindfulness w dużej mierze polega na skupianiu się na rzeczach, które w danym momencie dzieją się w naszej głowie. Aby to osiągnąć warto zadawać sobie kilka prostych pytań:

  • Co właśnie czuję?

  • O czym teraz myślę?

  • Czym jest dla mnie ten moment?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam mocniej zakorzenić się w samoświadomości oraz umożliwiają budowanie głębszej relacji z własnym JA.

Po prostu bycie

Podstawą uważności jest przestawienie się z działania na bycie. Celebrując dany moment nie powinniśmy skupiać się na tym, co przez dane działanie osiągniemy, ani gdzie nas ono doprowadzi. W ten sposób będzie w stanie zauważyć jak szybko nasze cele potrafią realizować się samoistnie. Zbędne rozmyślanie jedynie zatruwa nasz umysł, dlatego najlepiej jest skupiać się na tym, co dzieje się w danym momencie.

Wpływ uważności na naszą dietę

Wiedząc już co daje mindfulness i jak wpływa na nasze samopoczucie oraz stan ducha, warto poruszyć następujący aspekt – trening uważności w kontekście naszej diety. Standardowy sposób spożywania posiłków to zazwyczaj szybkie, bezrefleksyjne jedzenie, w trakcie którego potrafimy zajmować się wieloma innymi rzeczami. Uniemożliwia nam to prawdziwe skupienie się na smaku, zapachu i konsystencji potraw. Prowadzi to również do tendencji spożywania zbyt dużych porcji, co może powodować problemy z nadwagą i zdrowiem. Mindfulness eliminuje ten problem, bowiem zaczynamy bardziej skupiać się na tym, co jemy i w jaki sposób to robimy. Duchowa uważność może zatem pomóc nam, nie tylko w zachowaniu zdrowia psychicznego i somatycznego, ale i utrzymaniu prawidłowej sylwetki.