• czw.. lis 21st, 2024

Moskitiery, spreje i naturalne środki, czyli jak zabezpieczyć dom przed owadami?

ByRedaktor

kwi 23, 2024

Zima powoli odchodzi do przeszłości, ustępując miejsca ciepłym promieniom słońca. Wraz z nimi do życia budzi się przyroda, zachwycająca swoim pięknem, zwłaszcza w okresie wiosennym. To jednak nie tylko kwiaty, drzewa i trawy, ale również komary, muchy i inne insekty, które mogą skutecznie uprzykrzyć przyjemny wieczór. Sprawdź więc, jak zabezpieczyć dom przed owadami, zanim ich obecność stanie się dla domowników naprawdę uciążliwa.

Jak skutecznie chronić dom przed owadami?

Owady w domach i mieszkaniach to koszmar wszystkich letnich miesięcy. Zakłócają one błogą ciszę irytującymi odgłosami, ale również kąsają niemiłosiernie, co jest szczególnie groźne dla uczulonych osób. Nic dziwnego, że większość z nich szuka sposobu na zabezpieczenie pomieszczeń przed obecnością niechcianych gości. Jednym z tych najbardziej skutecznych będą z pewnością moskitiery, zakładane w oknach i drzwiach balkonowych

Ich montażem zajmuje się m.in. znana firma Żaluzje, zasłony i moskitiery Nowy Sącz – OP Invest, na której stronie znaleźć można godną polecenia ofertę. Obejmuje ona montaż siatek z włókna węglowego o różnym stopniu gęstości, efektywnie chroniących pomieszczenia przed napływem uciążliwych insektów. Takie moskitiery są nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale również w pełni odporne na wpływ pogody i innych czynników zewnętrznych.

Czy spreje przeciwko owadom są skuteczne?

Spreje przeciwko owadom to jeden z najczęściej wybieranych specyfików, po które sięgamy w okresie wiosenno-letnim. Te, stosowane w domach i mieszkaniach, różnią się jednak od preparatów rozpylanych na skórze. Na ogół są one bowiem ustawiane na meblach czy parapetach, uruchamiając się w określonych odstępach czasu lub też reagując na pojawienie się w pobliżu uciążliwego owada. 

Takie chemiczne środki mogą gwarantować sukces w walce z insektami. Niestety, posiadają one również dość istotne wady. Ich zapach może być bowiem uciążliwy dla domowników, a opary doprowadzić mogą nawet do nieprzyjemnego w skutkach podrażnienia dróg oddechowych.

Jak lampy emitujące ultradźwięki działają na insekty?

Ze względu na ewentualne działania uboczne chemicznych sprayów, wiele osób decyduje się zainwestować w lampy owadobójcze. To nieco droższe rozwiązanie, choć jego efekty mogą wynagrodzić poniesione koszty. 

Co ważne, urządzenia te nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Ich działanie opiera się bowiem na emisji bezzapachowego światła, zachęcającego owady do zbliżenia się. Gdy to nastąpi, w kierunku insekta wysyłana jest iskra elektryczna o wysokim napięciu. Oprócz lamp rażących, na rynku dostępne są również:

  • lampy lepowe, unieruchamiające złapane zwierze,
  • lampy wiatrakowe, uniemożliwiające złapanym insektom ucieczkę,
  • lampy uniwersalne, działające zarówno z lepem, jak i z iskrą elektryczną.

Lampy są z pewnością skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż chemiczne środki, rozpylane w pomieszczeniu. Wśród atutów takiego rozwiązania wymienia się również możliwość wielokrotnego korzystania z jego potencjału w celu skutecznego pozbycia się owadów z domów i mieszkań.

Jakich zapachów nie lubią owady?

Zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą z powodzeniem sięgnąć po tego rodzaju środki w walce z uciążliwymi insektami. Jak się bowiem okazuje, wiele z nich nie toleruje różnego rodzaju zapachów, które mogą stanowić skuteczną broń w walce z komarami, muchami i innymi owadami, uprzykrzającymi wiosenno-letnie popołudnia i wieczory. Wśród tych najczęściej stosowanych wymienia się aromaty:

  • cytrusowe, odstraszające komary i pająki, ale również mrówki czy mole,
  • lawendowe, których nie tolerują muchy, komary, pająki, meszki i mrówki,
  • waniliowe, znienawidzone przez komary, muchy i meszki,
  • miętowe, skutecznie zniechęcające pająki, komary i muchy.

Takie zapachy występują np. w formie olejków eterycznych, które warto połączyć z wodą, ustawiając na parapetach. Alternatywnym rozwiązaniem będą z kolei świece zapachowe i kadzidełka, uwalniające silną woń, skutecznie odstraszającą nieproszonych gości.

Które rośliny odstraszają nieproszonych gości?

Olejki eteryczne i świece zapachowe to jeszcze nie wszystkie sposoby na naturalną walkę z owadami w domach i mieszkaniach. Warto wiedzieć bowiem, że podobne efekty mogą przynieść również rośliny, ustawione na parapetach i tworzące barierę dla niechcianych insektów. Mogą to być:

  • komarzyca – skutecznie ogranicza muchom i komarom możliwość przedostania się do wnętrza domów i mieszkań,
  • pelargonie – ich aromatu nie toleruje większość uciążliwych insektów,
  • lawenda – działająca podobnie jak olejek eteryczny o tym samym zapachu,
  • kocimiętka – skutecznie odstraszy owady, a napar z niej pomoże dodatkowo uporać się z bezsennością i zdenerwowaniem,
  • mięta i bazylia – stanowią efektywną broń w walce z muchami, komarami i ćmami.

Jak nietrudno zauważyć, chemiczne środki na owady nie są jedyną bronią w walce o spokojne wieczory i noce bez uciążliwych ukąszeń. 

Jak przygotować domową miksturę przeciw owadom?

Intensywne, charakterystyczne zapachy stanowią doskonałą broń w walce z owadami. Ci, którzy chcą wykorzystać ich potencjał, mogą sięgnąć po domowe mieszanki i eliksiry, chroniące pomieszczenia przed napływem niepożądanych insektów. Doskonale sprawdzi się tutaj ocet jabłkowy wymieszany z wodą. Taką miksturą należy spryskać drzwi i okna, by stworzyć efektywną barierę ochronną. Równie skutecznym, choć mniej znanym rozwiązaniem, będzie też:

  • połączenie aromatycznego czosnku z wodą – by osiągnąć satysfakcjonujące efekty, wystarczy już kilka ząbków, zmiażdżonych i rozpylonych w okolicy drzwi i okien, 
  • przekrojona na pół cytryna z powbijanymi w nią goździkami.

Każdy z przytoczonych przez nas pomysłów pozwoli z pewnością skutecznie ochronić domy i mieszkania przed owadami, by ich mieszkańcy mogli cieszyć się świeżym powietrzem, wieczorną ciszą i spokojnym snem.