Dom opieki nazywany również domem seniora to szczególne miejsce, oferujące swoim mieszkańcom nie tylko przestrzeń do życia, ale również fachową opiekę oraz wsparcie. Indywidualne podejście, możliwość rozwijania swoich pasji oraz całodobowa pomoc medyczna, pielęgniarska i terapeutyczna sprawiają, że pobyt w domu opieki to najlepsze, co możemy zaoferować samotnym, często pozbawionym sensu życia seniorom. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy, jak wygląda przykładowy dzień w domu opieki.
Co wyróżnia profesjonalny dom seniora?
Stojąc przed decyzją zakwaterowania ukochanego członka rodziny do domu opieki poszukujemy jedynie profesjonalnych placówek zapewniających najwyższy poziom opieki oraz prawdziwie rodzinną atmosferę. Te dwa aspekty pozwolą seniorowi szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu, a nam dadzą pewność, że może on liczyć na całodobowe wsparcie wykwalifikowanego personelu.
Istotnym aspektem wpływającym na jakość domu opieki jest całodobowa opieka. To dzięki niej senior może czuć się bezpiecznie w każdym momencie dnia i nocy. W miejscach, takich jak dom seniora ze stroną internetową pod linkiem: https://holi-care.pl/dom-seniora-krakow/, jest to niepisany standard, dzięki czemu mieszkańcy uzyskują wsparcie, poradę i pomoc medyczną nawet w późnych godzinach nocnych. Ważne jest również to, by w placówce nie panował zbyt duży rygor, tak by seniorzy mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań oraz pasji.
Dobry dom opieki powinien być także otwarty na wszelkie potrzeby swoich mieszkańców, w tym na pragnienie intymności i własnego miejsca do życia. Oferta profesjonalnych placówek umożliwia, zatem wybór zakwaterowania w pokoju 1-, 2- bądź 3-osobowym, z możliwością samodzielnego zaaranżowania, a nawet umeblowania.
Jak wygląda dzień w profesjonalnym domu seniora?
Rozkład dnia w domu opieki w dużej mierze zależy od aktualnej sytuacji zdrowotnej, a także potrzeb seniora. W końcu to właśnie indywidualizacja podejścia do każdego mieszkańca jest tak ważnym aspektem funkcjonowania profesjonalnych domów seniora. Istnieją jednak liczne punkty stałe, które obejmują czynności pielęgnacyjne, przyjmowanie leków, czy posiłki.
Większość domów seniora rozpoczyna dzień od pobudki oraz śniadania podawanego około godziny 7:00. Następnie mieszkańcy przechodzą toaletę poranną w asyście personelu, po czym następuje okienko czasu wolnego, kiedy to seniorzy mogą oddać się swoim pasjom, swobodnie porozmawiać lub odpocząć po posiłku.
W pierwszej połowie dnia (około godziny 11:00) seniorzy mogą skorzystać ze spacerów na świeżym powietrzu w asyście opiekunów, które wspaniale wzmacniają odporność i korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne seniora. Więcej na temat dbania o te aspekty życia osób starszych można przeczytać we wpisie: „Jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne w starszym wieku?”, gdzie zawarto ciekawe wskazówki i informacje.
Południe w większości domów seniora to czas na obiad oraz poobiednią drzemkę. Dzięki takiemu odpoczynkowi mieszkańcy domu opieki mają siłę oraz chęci do wzięcia udziału w planowanych zajęciach popołudniowych, takich jak różnego rodzaju terapie, wspólne wyjścia, czy rozwijające zajęcia dodatkowe. Aktywności te kończy kolacja, która podawana jest zazwyczaj o godzinie 18:00. Wieczór w domu opieki rozpoczyna się toaletą około godziny 19:00 oraz powolnym rozchodzeniem się na nocny spoczynek.
Jak wygląda opieka medyczna w domu seniora?
Całodobowa opieka medyczna to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad osobą starszą i schorowaną. Profesjonalny dom seniora gwarantuje, że wszelkie leki oraz zastrzyki zostaną podane na czas, a zabiegi medyczne wykonane zostaną w sposób fachowy i dokładny. To właśnie ogromna zaleta tego typu miejsc brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakwaterowaniu seniora w domu opieki.
Jeśli zastanawiasz się, w jakich sytuacjach wybór domu opieki będzie najlepszym rozwiązaniem sprawdź wpis: „Kiedy zdecydować się na dom opieki?”, gdzie dokładnie opisano zalety takich placówek oraz sytuacje, w których wybór ten będzie dla seniora najlepszą opcją.