Samodzielne gotowanie to podstawowa dbałość o siebie, warto taką umiejętność posiadać, ponieważ w ten sposób możemy łatwo kontrolować składniki, które spożywamy każdego dnia.
Gotowanie to prawdziwa sztuka, ponieważ bierzesz składniki i przekształcasz je w coś pysznego, co karmi ciało i ducha. Odżywianie naszych ciał zdrowym, domowym pokarmem jest jednym z najbardziej podstawowych sposobów na kontrolowanie naszej wagi i ograniczenie problemów zdrowotnych, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo gotowanie ma prawdziwie terapeutyczne działanie, pozwalając nam się skupić na określonych czynnościach, zrelaksować, oczyścić umysł i pozbyć stresów i problemów dnia codziennego.
Jest to szczególnie ważna w okresie przedświątecznym, kiedy mamy do wykonania tyle obowiązków i spraw do załatwienia, że po prostu nie nadążamy z ich realizacją.
Możesz się w ten sposób skupić na wykonywaniu konkretnego działania, a w nagrodę dostajesz pyszną potrawę lub ulubione ciasto czy deser. Dla kogoś, kto walczy z negatywnymi myślami i zmartwieniami, gotowanie może być zdrowym sposobem na wprowadzenie spokoju i wyciszenia. Praktyka gotowania dla siebie lub rodziny czy znajomych odpręża nie tylko nasz umysł, ale także relaksuje ciało i łagodzi napięcie, które może pojawić się w naszych ciałach, gdy czujemy się niespokojni lub przygnębieni. Oprócz procesu gotowania i wyśmienitego efektu końcowego, istnieje jeszcze jeden aspekt przygotowywania żywności korzystnej dla zdrowia psychicznego, a mianowicie robienie tego dla innych. Badania wykazały, że gotowanie altruistyczne odgrywa ważną rolę w wielu kulturach jako sposób na tworzenie więzi z innymi. Gotujesz, aby okazać troskę i miłość, aby świętować, bawić lub po prostu zdrowo się odżywiać. Szczególnie w okresie świąt lubimy spożywać posiłki w gronie rodziny, a różnego rodzaju przepisy na Wielkanoc znajdziemy na wielu stronach internetowych. A te więzi społeczne powstające w kuchni są korzystne dla całego społeczeństwa i pomagają nam w budowaniu znajomości często na całe życie.