• wt.. lip 16th, 2024

Środki ochrony roślin do zbóż ozimych

ByRedaktor

wrz 22, 2022

Rolnicy chcąc chronić swoje uprawy, mogą obecnie wykorzystać wiele nowoczesnych środków ochrony roślin.

Zasadniczo możemy podzielić je na trzy grupy, są to fungicydy, które chronią uprawy przed grzybami, herbicydy eliminujące chwasty oraz insektycydy, które mogą uchronić uprawy przed larwami żywiącymi się liśćmi czy też łodygami. Środki ochrony roślin możemy stosować prewencyjnie, przykładowo zaraz po wysiewie lub też w przypadku wykrycia problemu. Dzięki temu możemy uniknąć strat w plonach, dlatego warto stale kontrolować uprawy, wykrywać zagrożenia.

Środki ochrony roślin do zbóż ozimych

Jak należy stosować fungicydy w zbożach ozimych?

Fungicydy możemy stosować w okresie po wysiewie, w przypadku zbóż ozimych będzie to jesień, następnie możemy powtarzać opryski wiosną, kiedy zauważymy ogniska grzybów na liściach czy też łodygach. Fungicydy występują w postaci granulatów, proszków czy też w postaci płynnej, mogą one działać na nasiona, cebulki, które zabezpieczamy przed wysiewem. Stosuje się także fungicydy doglebowe, które wchłaniane są przez rośliny za pomocą korzeni, można też oprysk stosować nalistnie. Pora wykonania oprysku powinna być odpowiednio dobrana, przy zbyt wysokim przy zbyt dużym wietrze oprysk może trafić na inne uprawy. Zwracamy uwagę na temperaturę, przy zbyt wysokiej temperaturze oprysk może szybko wyparować, przez co nie zostanie prawidłowo wchłonięty przez roślinę. Dodatkowo należy unikać pogody deszczowej, woda mogłaby zmywać na oprysk z powierzchni liści.

Fungicydy posiadają różnego rodzaju składniki aktywne, często jest to kilka składników, które mogą działać na różne typy grzybów, zapewniając roślinie bardzo skuteczną ochronę. W niektórych przypadkach są to fungicydy, które jedynie zatrzymują rozwój istniejących grzybów, lub też inne fungicydy, które likwidują całe ogniska. Warto zwrócić uwagę, że grzyby mogą występować także w glebie, dlatego oprysk prewencyjny przed zasiewem również może być dobrym pomysłem. Dodatkowo stosuje się także specjalne preparaty, które chronią nasiona, możemy zastosować je w na kilka dni przed wysiewem.

Skuteczne preparaty Aspik, Ozzi, Protikon doskonale sprawdzają się w ochronie przeciwko grzybom. Stosuje się je w przypadku zbóż ozimych, możemy je zakupić na stronie https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-zboza-ozime/. Warto stosować fungicydy zapobiegawczo, jak również interwencyjnie, zapewniając właściwą ochronę naszym uprawom.